Vzhľadom k tomu, že rezistentný staphylococcus aureus na meticilín – bakteriálny „superman“ zdravotnických zariadení – v súčasnej dobe sa vyskytuje vo väčšine nemocníc v Británii, nikoho neprekvapí, že pravidelne dostáva na predné stránky noviny. Jeden týdeník vo svojom nedeľnom vydaní dokonca vyhlásil ťahanie proti vláde, aby podnikla bezodkladné kroky v prevencii proti zlatému stafylokoku. Teraz sa iniciatíva dostala sluchu Ministra zdravotníctva Johna Reida.
Zmínený mikroorganizmus, zlatý stafylokok rezistentný na meticilín, dokáže odolat téměř všem, čo má lekárska veda k dispozícii, a zdá sa, že je čím ďalej tým rezistentnejšie na antibiotiká. Antibiotiká sa postupne dostávali do potravního reťazca a ľudia si potom vytvorili väčšiu rezistenciu, čo má za následok zvyšovanie objemu předepsaných dávek léčiva v posledných dvadsiatich rokoch.
Zlatý stafylokok sa môže vyskytovať na koži a v nose, pričom nepôsobí ťažkosti. Je to však zákerná baktérie, akonáhle prenikne do tela, je veľmi ťažké ju zahubiť. Jestliže stafylokok pronikne ranou, oděrkou nebo pri nitrožilnej injekcii do tela, môže v najvážnejších prípadoch spôsobiť amputáciu končatín alebo dokonca smrť. První epidemie zlatého stafylokoka se vyskytla v 80. letech, kdy zemřelo 9 osob a více než 500 jich bylo nakaženo.
Súčasné štatistiky zlatého stafylokoka sú vyjadrujúce a odborníci vyzývajú zdravotnícke zariadenia, aby šokovali krízu. Poslanec Edward Leigh, predseda Výboru Dolné snemovne pre vládne výdavky a účty, hovorí: „Zdravotníctvo môže robiť pri boji s týmto problémom viac. Je treba situáciu riešiť ako prioritu a je potrebné, aby ste vyčlenili adekvátne prostriedky.“
V roku 2003 bolo v nemocniciach v Británii zaznamenané 7 227 prípadov nákazy zlatým stafylokokem – na túto hodnotu zvýšil predchádzajúci údaj, 4 767 prípadov, za pouhý jeden rok. Počet úmrtí na túto infekciu sa za posledných desať rokov ztrojnásobil na celkový počet cca 2 000 úmrtí ročně, čo britské zdravotníctvo stojí každý rok 1 miliardu liber šterlinků. Tento problém je tak frekventovaný, že zlatým stafylokokem sa nakazí každý šiesty pacient na jednotku intenzívnej starostlivosti. Stát zostáva možným náhradám škodí vo výške mnohých miliónov liber, pretože infikovaní pacienti a ich rodinní príslušníci podávajú masové žaloby o odškodné. Istý advokát v Glasgow zastupuje 50 osôb a predpokladá sa, že odškodné v najvážnejších prípadoch sa bude pohybovať v šestimiestnych číslach.
Úhelným kameňom šíreniu baktérií je hygiena. Podle studie Komise pro zvýšení kvality zdravotní péče patrí britské nemocnice k najšpinavším v Európe a podľa správ Kráľovské zdravotnické školy tvrdia sestry z rozvojových krajín, že izby sú špinavšie než v niektorých oblastiach Afriky a východnej Európy – čo Ministerstvo zdravotnictví odmieta. Zlatý stafylokok sa však najskôr nevyskytuje v súkromných nemocniciach a je ďaleko menším problémom v nemocniciach v ostatných častiach Európy.
Časť problému s hygienou v štátnych zdravotníckych zariadeniach sa kladie na vrub najímania externých úklidových firiem. Poskytovatelia týchto služieb riadne neuklízejí pokoje a nedodržiavajú základné hygienické pravidlá, ktoré prispievajú k šíreniu baktérií a infekcií. Úklidové predpisy často nedodržiavajú externé firmy, ktoré pracujú s napjatými rozpočtami; je tu jasná motivácia ziskom. V dřívějších letech nesplňuje veškerou odpovědnost za udržování čistoty na pokoji zdravotných sestier, ktoré majú evidentne lepšiu povědomí o ďalších prísnych čistiacich predpisoch a likvidácii infekcií.
Ministerstvo zdravotníctva v súčasnej dobe hodnotí čistotu nemocnice podľa farieb na semaforu, kde zelená farba znamená vysokú úroveň, oranžová úroveň vyhovuje a nevyhovuje, ktorú je nutné okamžite zlepšiť. Výzkum provedený v tomto roce však prokázal, že neuvěřitelné dvě třetiny ze 40 nemocnic s najvyšším výskytom prípadov nákazy zlatým stafylokokem boli paradoxne označené z čistoty ako „zelené“ a ostatné nemocnice boli hodnocené farbou oranžovou.
V boji proti zlatému stafylokoku je kladený dôraz na osobnú hygienu lekárov a sester a najmä mytí rúk po každej prehliadke, pretože baktérie sa prenášajú telesným kontaktom. Je šokujúce, že mnoho lekárov tvrdí, že nedodržiava tieto základné pravidlá, hoci je pre správnu hygienu nevyhnutné.
Mytí rúk a osobnej hygieny sú síce základným prostriedkom k hubeniu a možno aj vymýšeniu zlatého stafylokoka, ale existujú ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť, najmä preto, že na takýchto miestach vydrží stafylokok aktívny až pol roka. Posledné výskumné projekty naznačujú, že zlatý stafylokok sa dokáže množiť na svislých a vodorovných plochách a je možné použiť najmä pri kontakte so stenou. Je tiež potrebné, že lekári a zdravotnícky personál zanecháva baktérie na stenách, keď sa dotýkajú miest okolo vypínačov, vodovodných kohútikov a podobných zariadení, baktérie môžu ľahko preniesť na ďalšie osoby, ak sa dotknú toho istého miesta.
Na trhu sú k dostaniu hygienické netoxické nátery na steny na vodnom základe, ktoré aktívne hubí zlaté